Czym jest antykoncepcja długoterminowa?

Metody antykoncepcji długoterminowej to: wewnątrzmaciczna wkładka miedziana, wewnątrzmaciczny system hormonalny, podskórny implant hormonalny i domięśniowy zastrzyk długodziałający. Czym jest antykoncepcja długoterminowa i czy jest lepsza niż inne metody antykoncepcji?
/ 14.04.2014 13:21

macica

fot. Fotolia

Jakie są rodzaje antykoncepcji długoterminowej?

Jeszcze niedawno w Polsce antykoncepcja długoterminowa uważana była za metodę raczej dla dojrzałych kobiet, w tym tych, które zostały już matkami. Aktualne kryteria międzynarodowych organizacji zajmujących się zdrowiem reprodukcyjnym (m.in. Brytyjskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz amerykańskiego rządowego ośrodka CDC – Centers for Disease Control and Prevention) wskazują, że nowoczesna antykoncepcja długoterminowa może stanowić równoważną opcję przy doborze przez lekarza optymalnej metody kontrolowania urodzeń, także dla młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Polscy eksperci (Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) podkreślają, że antykoncepcja wewnątrzmaciczna (podobnie jak hormonalna) w największym stopniu spełnia kryteria antykoncepcji idealnej.

Metody antykoncepcji długoterminowej:

  • wewnątrzmaciczna wkładka miedziana,
  • wewnątrzmaciczny system hormonalny,
  • podskórny implant hormonalny,
  • domięśniowy zastrzyk długodziałający (powyżej 30 dni).

Przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne? Musisz być zdyscyplinowana!

Lekarze zwracają uwagę na to, że aby została zachowana skuteczność pigułki antykoncepcyjnej (wartość wskaźnika Pearla dla dwuskładnikowych tabletek to przy typowym stosowaniu 0-2,18) wymagana jest bezwarunkowa dyscyplina w stosowaniu. Tymczasem do 60% kobiet stosujących tabletki przyznaje, że zdarza się im nie przestrzegać schematu przyjmowania. Średni błąd to 2,6 tabletki na cykl.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych prawie połowa z 3 mln nieplanowanych ciąż rocznie jest udziałem kobiet, które stosowały antykoncepcję (najczęściej tabletki). To ryzyko dotyczy przede wszystkim najmłodszych kobiet, zwłaszcza tych poniżej 20. roku życia.

większym prawdopodobieństwie ciąży decyduje wyższa płodność młodych kobiet, nierzadko większa intensywność życia seksualnego, ale także to, że nie zawsze liczą się one z konsekwencjami nieplanowanej ciąży, co może osłabić regularność dawkowania niezbędną w rutynowej antykoncepcji.

Skuteczność bez rutyny

Rzeczywiste ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę znacznie niwelują metody antykoncepcji długoterminowej: wkładki domaciczne miedziane, wewnątrzmaciczne systemy hormonalne
czy implanty podskórne. Ta forma antykoncepcji uwalnia od reżimu regularnej (codziennie/co tydzień/co miesiąc) aplikacji środka antykoncepcyjnego, który przy szybkim tempie życia nie jest łatwo utrzymać.

Metody antykoncepcji długoterminowej oferują skuteczność niezależną od dawkowania, co wpływa na stopień satysfakcji kobiet.

Według najnowszych (marzec 2014 r.) wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego antykoncepcja długoterminowa może być stosowana przez młode kobiety, w tym także te, które nie rodziły. Co istotne, antykoncepcja długoterminowa nie ogranicza par, którym zmieniły się plany życiowe: w każdej chwili, w porozumieniu z lekarzem, można zrezygnować z tej formy kontroli urodzeń i rozpocząć starania o powiększenie rodziny. Antykoncepcja długoterminowa, oparta na jednym rodzaju hormonu, może być także alternatywą dla matek karmiących.

Zobacz też: Co kobiety wiedzą o antykoncepcji hormonalnej?

Doceniona na świecie

Walory systemów wewnątrzmacicznych doceniają kobiety na całym świecie.

Przykładowo w Finlandii prawie 20% kobiet w wieku rozrodczym stosuje aktualnie system wewnątrzmaciczny. Tymczasem w Polsce – jak wynika z badań GfK Polonia (październik 2013) – np. system wewnątrzmaciczny kiedykolwiek zastosowało zaledwie 1% ankietowanych.

Postawy Polek mają swoje źródło przede wszystkim w niewiedzy i niedostatecznej edukacji na temat szeroko pojętego zdrowia seksualnego, w tym antykoncepcji długoterminowej.

Antykoncepcja po polsku

Ogólny wniosek z badania przeprowadzonego w Polsce w październiku 2013 roku przez GfK Polonia jest taki, że wiedza na temat metod antykoncepcji długoterminowej wśród Polek
jest niewielka. Jednocześnie co trzecia ankietowana nie stosuje żadnych metod zapobiegania ciąży (co piąta nie robiła tego nigdy w życiu).

Najpopularniejszą formą planowania rodziny pozostaje prezerwatywa (30% wskazań na „stosuję obecnie”) oraz tabletki antykoncepcyjne (23%).
Młode kobiety (18-29 lat) informacje o antykoncepcji długoterminowej czerpią przede wszystkim z internetu (47%) oraz od lekarzy (45%), koleżanek (38%) i z prasy (33%). Wraz z wiekiem rośnie znaczenie lekarzy i znajomych: w grupie 40-49 lat te źródła wskazało – odpowiednio – 63% i 50% kobiet (internet tylko 14%).

Jak dobrać metodę antykoncepcji?

Wyboru i ewentualnej zmiany metody antykoncepcji (w tym długoterminowej) zawsze dokonuje lekarz na podstawie indywidualnych regularnych (przynajmniej raz w roku) badań: wywiadu personalnego i rodzinnego (w tym w kierunku zakrzepicy), badania ginekologicznego i USG oraz wyników cytologii.

Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej. Wszystkie hormonalne metody antykoncepcyjne w Polsce wydawane są z przepisu lekarza. Stosowanie każdej hormonalnej metody antykoncepcyjnej należy skonsultować z lekarzem i zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Zobacz też: Nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej

Źródło: materiały prasowe Primum PR/mn

Redakcja poleca

REKLAMA