Na czym polega antykoncepcja hormonalna?

Bupropion jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w terapii zespołu uzależnienia od nikotyny.
Antykoncepcja hormonalna jest obecnie najczęściej stosowaną formą zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Na czym oparta jest ta metoda antykoncepcji i w jaki sposób chroni kobiety przed nieplanowanym poczęciem.
/ 15.07.2010 19:30
Bupropion jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w terapii zespołu uzależnienia od nikotyny.

Jak działa pigułka?

Typowa pigułka antykoncepcyjna zawiera 2 składniki hormonalne: składnik progestagenny i składnik estrogenny. Są to substancje zbliżone budową i aktywnością biologiczną do naturalnych hormonów kobiecych. Składnik progestagenny hamuję wydzielanie LH (lutropina) dzięki czemu działa antyowulacyjnie – hamuje jajeczkowanie. Progestageny wpływają również na skład śluzu szyjkowego, zmniejszając jego przepuszczalność dla plemników. Dochodzi również do spadku kurczliwości samych jajowodów, co powoduję, że transport komórki jajowej do jamy macicy jest znacznie zwolniony. Składnik ten oddziałuje również na samą błonę śluzową macicy, zmieniając jej budowę tak, iż implantacja zarodka staje się niemożliwa. Składnik estrogeny zaś hamuję wydzielanie FSH (folitropina), przez co zatrzymuje dojrzewanie pęcherzyka w jajniku. Estrogeny mają również stabilizacyjny wpływ na błonę śluzową macicy, dzięki czemu zapobiegają krwawieniom. Obecność estrogenów w tabletce pozwala na zmniejszenie zawartości progestagenów, ponieważ estrogeny zwiększają liczbę receptorów dla progestagenów w błonie śluzowej macicy. 

Jak stosować?

Doustne tabletki antykoncepcyjne stosuję się w cyklu 21 dniowym, po którym następuje 7 dniowa przerwa – w tym czasie występuje krwawienie.

Stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą zawierać różne proporcję składników progestagennych i estrogennych.

Występują preparaty jednofazowe – co oznacza, że proporcja między oboma składnikami jest stała i taka sama w każdej z 21 tabletek w opakowaniu. Są również preparaty dwufazowe – czyli proporcje zmieniają się dwukrotnie – w zależności od dnia przyjmowania część tabletek zawiera jedną proporcję progestagenów do estrogenów, a część inną. Istnieją również system trzyfazowy, kiedy w ciągu 21 dni przyjmowania preparatu proporcja między składnikami zmienia się trzykrotnie. Preparaty trzyfazowe naśladują prawidłowy cykl miesiączkowy, dlatego w pewnych sytuacjach są wskazane, ich wadą jednak jest bardziej skomplikowany system przyjmowania, który może grozić błędem. Przy stosowaniu tabletek jednofazowych schemat jest prosty i łatwiej uniknąć pomyłki.

Czytaj też: Awaryjna antykoncepcja hormonalna

Inne metody hormonalne

Poza metodami doustnymi preparaty antykoncepcyjne można również podawać w plastrach lub w implantach wprowadzanych pod skórę. Istnieje również metoda wstrzyknięć domięśniowych progestagenów, co zapobiega ciąży na 12 tygodni – w tej metodzie problem stanowi długi okres czekania na powrót płodność. Również tylko na progestagenach oparta jest metoda stosowana w „minitabletkach” – zawierają one niewielką ilość hormonu. Ich działanie antykoncepcyjne polega na zmianach składu śluzu szyjkowego a także zmianie budowy ściany błony śluzowej macicy.

Polecamy też: Nowoczesna antykoncepcja

O tym, który preparat antykoncepcyjny jest najlepszy dla danej kobiety, powinien decydować lekarz ginekolog po dokładnej rozmowie z pacjentką. Istotny jest prawidłowy dobór konkretnego środka, co daję większy komfort podczas jego stosowania.

Redakcja poleca

REKLAMA