Czy Polacy szukają miłości w internecie?

Szacuje się, że w Polsce z portali randkowych korzysta około 5 mln Polaków. Czego oczekujemy od serwisów randkowych? Co Polacy sądzą na temat randkowania przez internet? Jak użytkownicy portali internetowych postrzegają walentynki? Poznajmy wyniki raportu World Dating Company i odkryjmy odpowiedzi na te pytania.
Marta Wilczkowska / 07.07.2016 11:56

Czego szukamy w internecie?

Randkowanie przez internet staje się coraz popularniejsze – tak można by podsumować jednym zdaniem wyniki raportu „Jak Polacy szukają miłości w internecie” przygotowanego przez World Dating Company. Opracowano go na podstawie analizy trzech polskich portali randkowych (dla katolików, dla osób po 40. roku życia i dla samotnych rodziców).

Z opracowania wynika, że:

  • blisko 97% czterdziestolatków nadal szuka miłości swojego życia, a ponad 80% z nich ma nadzieję na znalezienie drugiej połowy on-line,
  • dla ponad 55% samotnych rodziców randka w walentynki jest szansą na poznanie kogoś nowego,
  • niemal 75% katolików biorących udział w badaniu nie obchodzi walentynek.

W randkowaniu przez internet Polacy cenią sobie najbardziej możliwości zapoznania się z fotografią i opisem konkretnej osoby. W zestawieniu najbardziej pożądanych cech partnera czołowe miejsca zajmują tolerancja, inteligencja i brak nałogów.

Zobacz też: Randkowy savoir-vivre

Kogo katolik szuka w internecie?

Z badań wynika, że zdecydowana większość praktykujących katolików deklaruje chęć poznania w internecie osób podobnych do siebie, przykładających dużą wagę do wartości,  takich jak: wspólna wiara, miłość, rodzina, uczciwość, przyjaźń, inteligencja, kultura osobista.

Aż 75% osób żyjących w wierze katolickiej nie obchodzi walentynek. Nie oczekują oni, że 14 lutego spotka ich coś wyjątkowego, ani nie spodziewają się także prezentów od swoich najbliższych (67%). Drażni ich współczesna forma obchodzenia dnia św. Walentego.

Ponad połowa badanych przyznała również, że chodzi na randki najczęściej kilka razy do roku. Dla blisko 2/3 badanych randka jest szansą na poznanie kogoś nowego. Spotkania te są zdecydowanie częściej umawiane przez internet niż w realnym świecie. Jednak znajomości zawierane w świecie wirtualnym są szybko przenoszone do świata realnego, nawet po wymienieniu kilku-kilkunastu wiadomości. 14% respondentów znalazło wśród osób na portalu małżonka lub partnera.

Kogo szukają w internecie osoby po 40. roku życia?

Co trzeci respondent szuka partnera młodszego od siebie. Starszego towarzysza poszukuje jedynie 18%. Dla osób w średnim wieku podstawą udanego związku stanowią: oddanie, kompromis i przyjaźń. U swojego partnera szukają: uczciwości, bycia młodym duchem, towarzyskości oraz poczucia bezpieczeństwa.

– Polacy są bardzo dojrzali i nie skupiają się na opakowaniu. Chcą i starają się żyć na serio. Chcą też kochać i być kochani na serio. Starsi Polacy pokochali walentynki i traktują je jako swoje święto miłości – mówi Aleksander Zioło, ekspert, współzałożyciel i szef zespołu Warsztatów Analiz Socjologicznych. Osoby w średnim wieku preferują romantyczne spotkania.

Najwięcej użytkowników randkowych portali internetowych to osoby po przejściach, pragnące ułożyć swoje życie na nowo. Jednak są wśród nich także ludzie poszukujący przyjaciół i nowych znajomości.

Co drugi ankietowany uważa, że osoby samotne po czterdziestce powinny wchodzić w stałe związki. Co ciekawe, ponad 80% z nich ma nadzieję znaleźć drugą połowę w świecie on-line.

Zobacz też: Jak poderwać mężczyznę

Młody rodzic na randce

– Zdecydowana większość społeczności portali internetowych pragnie świętować z kimś walentynki. Jest to kolejna szansa na celebrowanie lub pogłębianie relacji – wyjaśnia Aleksander Zioło.

Dwie trzecie badanych wyraża chęć pójścia na walentynkową randkę. Natomiast to, czy rodzice faktycznie na randkę się wybiorą zależy od tego, czy będą mogli skorzystać z profesjonalnej opieki do dzieci. Z tego powodu większość osób planuje spędzić 14 lutego wspólnie z dzieckiem. Dla samotnego młodego rodzica najważniejszą wartość stanowi właśnie szczęście dziecka. W podejmowaniu decyzji kierują się kompromisem pomiędzy swoimi potrzebami a tym, co będzie dobre dla dzieci.

Dziecko a nowy partner

Co drugi ankietowany uważa, że jego dziecko bez problemów zaakceptowałoby nowego partnera, jednak – jak deklarują – z przedstawieniem potomstwu swojego partnera poczekaliby przynajmniej miesiąc od pierwszego spotkania.

Samotni rodzice oczekują od swoich partnerów przede wszystkim: uczciwości, opiekuńczości, braku nałogów, otwartości i spokojnego trybu życia.

Co szósty użytkownik przyznał, że chodzi na randki, najczęściej kilka razy do roku. Preferowaną formą randki dla blisko 40% respondentów jest romantyczne spotkanie, ale co piąty użytkownik chciałby, aby wspólne spędzanie czasu miało aktywną formę.

Jeden na pięciu respondentów podkreśla, że najwięcej użytkowników portali randkowych stanowią osoby poszukujące stałego uczucia. Portal internetowy może być też miejscem dla osób, które pragną stworzyć swojemu dziecku pełny dom.

Źródło: materiały prasowe Livebrand Communications/jg

Zobacz też: Szybkie randki? Uważaj!

Redakcja poleca

REKLAMA