Czy tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Czy to prawda, że stosowanie doustnej antykoncepcji zmniejsza ochotę na seks? Dowiedz się, czy tabletki antykoncepcyjne obniżają libido, sprzyjają tyciu oraz utrudniają zajście w ciążę po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.
/ 02.09.2014 11:12

tabletki antykoncepcyjne

Fot. Fotolia

Prawie 90% Polaków wiedzę na tematy zdrowotne, w tym z zakresu antykoncepcji, czerpie z Internetu. Niedoinformowani często sugerują się opiniami użytkowników niespecjalistycznych forów internetowych. W ten sposób mnożą się mity na temat skuteczności i stosowania antykoncepcji doustnej.

Pytania z pozoru proste doczekują się niedorzecznych odpowiedzi. Oto 2 pytania skonsultowane z dr. Grzegorzem Mrugaczem, ekspertem medycznym kampanii „Płodna Polka”,  na temat najczęściej wybieranych przez Polaków środków antykoncepcyjnych.

Czy tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Lekarz powinien dobrać pigułki indywidualnie do każdej pacjentki. Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny mieć skutków ubocznych. Mogą one wystąpić jedynie w 1-2 tygodniu przyjmowania leku.

Należy uważnie obserwować swoje ciało i zachowanie, a gdy zmiany wydają się niepokojące udać się do ginekologa na konsultacje i ewentualną zmianę rodzaju przyjmowanych środków.

Zobacz także: Co może osłabić działanie tabletki antykoncepcyjnej?

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na płodność?

Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby bezpośredni wpływ pigułek antykoncepcyjnych na płodność. Jeżeli stosuje się do zalecanych przerw oraz podejmie decyzję o dziecku w odpowiednim wieku, nie powinno się mieć problemów z uzyskaniem ciąży. Mit ten powstał na podstawie przypadków kobiet, które w wieku ok. 40 lat, decydują się na dziecko.

Późne uzyskanie ciąży zawsze sprawia więcej trudności, co związane jest z ograniczoną liczbą jajeczek w organizmie kobiety.

"Ciąża powinna być świadomą decyzją dwójki partnerów. Dlatego do czasu podjęcia wspólnej decyzji o dziecku, ważne jest odpowiednie dobranie i stosowanie środków antykoncepcyjnych. Lekarze ginekolodzy powinni częściej rozmawiać na ten temat ze swoimi pacjentkami. Nabrałyby wtedy odwagi na zadawanie krępujących pytań, które pomogą im w sposób świadomy i odpowiedzialny wybrać odpowiednią dla nich metodę antykoncepcji" – mówi dr Grzegorz Mrugacz.

Źródło: Materiały kampanii "Płodna Polka".

Zobacz także: 4 mity na temat prezerwatywy!

Redakcja poleca

REKLAMA