Kultura a erotyzm

Kultura a erotyzm
Stosunek do spraw erotycznych jest związany z wychowaniem, indywidualnymi cechami, a także z tradycjami, obyczajami i systemem kulturowym, w jakim żyjemy. Sprawdź w poniższym artykule, jaki ma to wpływ na nasze myślenie oraz zachowania seksualne.
/ 28.01.2010 15:04
Kultura a erotyzm

Rodzina

Obraz życia i zachowań seksualnych budujemy na podstawie obserwacji rodziny, poprzez relacje z rówieśnikami, pierwsze przeżycia seksualne i identyfikację z własną płcią. Te wszystkie zdobyte informacje będą decydowały o naszym późniejszym życiu seksualnym.

Kultura

Kultura wpływa także na samoocenę w roli męskiej i kobiecej, na relacje między płciami, na komunikację werbalną i pozawerbalną, rytuał zalotów, postawy wobec ciała, współżycia seksualnego. Kreuje normy i granice między tym, co "normalne" i "nienormalne". Wpływa również na koncepcje miłości i formy wyrażania jej poprzez seks.
Można wyróżnić kilka typów kultur seksualnych: apolińskie (Apollo), liberalne, orgiastyczne, mistyczne, represyjne, purytańskie, neurotyczne itp. Każda z nich kreuje odmienne modele życia seksualnego.

Zobacz też: Afrodyzjaki

U nas

W Polsce, niestety, ciągle jeszcze poglądy dotyczące życia seksualnego są bardzo konserwatywne. Boimy się głośno mówić o potrzebach, technikach, o zmianach. Rola kobiety i mężczyzny to również zastały od lat porządek patriarchatu, czyli wyższości męża w rodzinie i stosunkach społecznych. Wszystkie propozycje działań na rzecz wyrównania szans kobiet i mężczyzn, a także przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć są wyśmiewane. Powołanie kobiety polskiej ma się realizować w walce z losem o spokój i bezpieczeństwo domu, o radość i szczęście męża i dzieci.

Taka postawa zapewnia Polkom specjalne miejsce w baśniach i legendach, ale na co dzień nakłada nakazy, zakazy i obowiązki. Królewna Śnieżka rusza do kuchni, Kopciuszek nie jedzie na bal, a dobra wróżka zamiast czarodziejską różdżką, macha starą miotłą (lub nowym mopem). Trzeba jednak przyznać, że kobiety polskie – jak na Matki-Polki przystało – są w tym pomieszaniu życia z baśnią bardzo dzielne. Potrafią połączyć obowiązki domowe ze służbowymi, życie osobiste z karierą zawodową, jednak do ideału ciągle nam jeszcze daleko.

Podobieństwa

Mimo różnic i rozbieżności istnieje również wiele podobieństw w traktowaniu płci i seksu w różnych kulturach świata. Na przykład okazuje się, że kryteria doboru partnera okazują się dosyć podobne. Fakt ten oznacza, że mimo zróżnicowania kulturowego istnieją też uniwersalne potrzeby i postawy.
Mężczyźni cenią najbardziej: młodszy wiek partnerki, atrakcyjność fizyczną, gospodarność oraz brak wcześniejszych doświadczeń seksualnych (oczywiście są to ogólniki). Wymagania kobiet są większe: obejmują dobre perspektywy finansowe partnera, dojrzałość, inteligencję, ambicję, przedsiębiorczość, podobny poziom wykształcenia, wysoką pozycję społeczną, to samo wyznanie i starszy wiek (i to także są statystyczne uogólnienia).

Polecamy: Nowoczesna antykoncepcja

Redakcja poleca

REKLAMA