Na czym polega utrata dziewictwa?

fotolia, seks
Pierwszy stosunek seksualny dla kobiety to tysiące pytań i tysiące obaw. Z jednej strony jest chęć, z drugiej wątpliwości. Nie wiemy jak zachowa się nasze ciało i z czym się wiąże przerwanie błony dziewiczej. Jak kobiece ciało reaguje na podniecenie i zbliżenie męskiego członka? Czy przerwanie błony dziewiczej boli?
/ 07.07.2016 12:49
fotolia, seks

Błona dziewicza

Utrata dziewictwa u kobiety, wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej, czyli fragmentu błony śluzowej, która otacza wejście do pochwy. Jest to elastyczna, kolagenowa tkanka łączna. Każda błona dziewicza jest inna. Może mieć różną grubość i wygląd. Różnice w jej budowie w głównej mierze zależą od zmian wrodzonych, odmienności rasowych czy wpływu hormonów. Zadaniem błony dziewiczej jest ochrona wewnętrznych narządów płciowych przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Błona dziewicza nie zamyka całego wejścia do pochwy. Pochwa musi mieć ujście dla wydzielin z dróg rodnych (miesiączkowe, zapalne, inne). Nie stanowi ona również żadnej bariery przed plemnikami.

Przeczytaj: Wszystko o błonie dziewiczej

Przerwanie błony dziewiczej

Defloracja, czyli przerwanie błony dziewiczej, wiąże się niekiedy z pojawieniem się krwawienia, gdyż błona ta jest ukrwiona. Nasza wyobraźnia może podsuwać teraz obrazy jak z horroru. Prześcieradło zalane krwią, która się leje i leje. Nic bardziej mylnego. Przerwanie błony może skutkować niewielkim plamieniem i bólem, a nie krwotokiem z dróg rodnych. U kobiet, które mają cieńsza błonę dziewiczą lub większy otwór pochwy, krew może w ogóle się nie pojawić.

W momencie gdy błona dziewicza należy do tych przerośniętych – jest grubsza i trudniej ją przerwać, przecina ją lekarz.

Gdy pojawiło się krwawienie, warto odłożyć współżycie seksualne na 2–3 tygodnie, aby rana mogła się zagoić, a ból nie wystąpił przy kolejnych zbliżeniach.

Przeczytaj: Dziewictwo - emocje i anatomia

Co powinnaś wiedzieć o stosunku płciowym?

Stosunek płciowy można podzielić na cztery fazy.

Podczas fazy podniecenia u kobiety dochodzi do zwilżenia dróg rodnych. Naczynia krwionośne poszerzają się, pochwa zwiększa swoją objętość, staje się owalna i jest gotowa na przyjęcie członka.

W fazie aktywnej, dochodzi do podniecenia i skurczenia łechtaczki, którą pokrywa napletek łechtaczkowy (w stanie bez podniecenia, napletek otacza łechtaczkę tylko w połowie). Szybciej oddychamy, ciśnienie i tętno wzrasta. Zewnętrzna część pochwy staje się przekrwiona i ściska członek. Zewnętrzna część pochwy kurczy się a górna zaokrągla. Macica obniża się a szyjka otwiera. Wszystko to ma na celu ułatwienie plemnikom przemieszczanie się do komórki jajowej.

Orgazm kobiety to seria rytmicznych skurczów pochwy oraz macicy. Pierwsze szczytowanie może nie kończyć się orgazmem, gdyż często uniesienie miłosne bierze górę nad zaspokojeniem popędu erotycznego.

Faza odprężenia, to powrót spokojnego, miarowego oddechu, zwolnienie tętna i ciśnienia. Łechtaczka, pochwa i macica wracają na swoje miejsce.

Redakcja poleca

REKLAMA