Nowoczesna antykoncepcja – którą metodę wybrać?

Nowoczesna antykoncepcja jest bardzo wygodna, a stosując niektóre metody długoterminowe wcale nie trzeba o niej pamiętać. Zobacz, którą metodę antykoncepcyjną wybrać: pierścień, plaster, implant czy wkładkę domaciczną.
/ 05.01.2015 14:02

antykoncepcja

Fot. Fotolia

Jak działają nowoczesne metody hormonalne?

Metody takie jak pierścień stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany raz w tygodniu, implant lub wkładka wewnątrzmaciczna zakładane na kilka lat, działają podobnie jak pigułka. Od tabletki odróżnia je fakt, że nie trzeba o nich pamiętać codziennie, ale także droga podania hormonów.

Są dostarczane do organizmu dopochwowo, przezskórnie, pod skórę i domacicznie, co sprawia że hormony nie przechodzą przez układ pokarmowy, tylko przenikają bezpośrednio do układu krążenia.

Wynika z tego wiele korzyści. Po pierwsze stałe dostarczanie niskich równych dawek hormonów, co wpływa na lepsze samopoczucie. Po drugie ominięcie układu pokarmowego, co daje pewność, że gdy przydarzą się wymioty lub biegunka, nie ucierpi na tym antykoncepcja i problemy zdrowotne nie osłabią jej działania.

W nowoczesnej antykoncepcji dostępne są metody stosowane samodzielnie przez kobietę takie jak pierścień antykoncepcyjny oraz plaster. Natomiast drugą grupą są środki zakładane przez lekarza w gabinecie ginekologicznym – implant oraz wkładka wewnątrzmaciczna.

Zobacz także: Co może osłabić działanie tabletki antykoncepcyjnej?

Metody nowoczesnej antykoncepcji

  • Elastyczny pierścień antykoncepcyjny

jest łatwy w użyciu – wprowadza się do pochwy podobnie jak tampon. Pierścień zakłada się raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego. Po okresie 3 tygodniu usuwa się go w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Następnie, po 7-dniowej przerwie, do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne.

Pierścień jest metodą dyskretną, o wysokiej skuteczności. Dodatkowo metoda ta eliminuje suchość pochwy, co pozwala na większy komfort podczas współżycia seksualnego.

  • Plaster antykoncepcyjny

przykleja się na skórę pleców, ramion, podbrzusza lub pośladków raz na tydzień pierwszego dnia cyklu i stosuje się go przez kolejne 3 tygodnie. Po odklejeniu ostatniego, trzeciego plastra następuje tydzień przerwy. Podobnie jak w przypadku tabletek pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne następuje po 7 dniach. Skóra, na którą naklejamy plaster powinna być zdrowa i nieuszkodzona, a przed przyklejeniem plastra nie może być spocona, rozgrzana, nawilżona, natłuszczona czy bezpośrednio po kąpieli, ponieważ plaster może się wtedy szybko odkleić.

Niedogodnością tej metody może być fakt, że brzegi plastra łatwo się brudzą. U niektórych kobiet plaster może powodować podrażnienia skóry.

Zobacz także: Jak rozmawiać z ginekologiem o antykoncepcji?

  • Implant antykoncepcyjny

zawiera jeden hormon – progestagen. Działanie implantu opiera się na tym, że zapobiega on uwalnianiu komórki jajowej z jajnika oraz uwalniany hormon powoduje zmiany w śluzie szyjkowym macicy, co utrudnia przedostawanie się nasienia do macicy. Implant zakłada się podskórnie, za pomocą specjalnie skonstruowanego aplikatora, na wewnętrznej części przedramienia.

Efekt antykoncepcyjny może wystąpić już po 8 godzinach od założenia i utrzymany jest przez okres 3 lat.

  • Hormonalna wkładka domaciczna

stosowana na 5 lat jest także metodą opartą na jednym hormonie. Zakładana przez lekarza ginekologa pod koniec krwawienia miesiączkowego.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do tej pory nie rekomenduje wkładek domacicznych u kobiet które nie rodziły, choć już pojawiła się specjalna wkładka dla nieródek.

Źródło: Materiały prasowe Comunicat

Zobacz także: Zalety nowoczesnych środków antykoncepcyjnych

Redakcja poleca

REKLAMA