Pierwszy raz - zadbaj o bezpieczeństwo

Coraz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy osoby, które prawie się nie znają, bo są na przykład znajomymi naszych przyjaciół, całują się na powitanie w policzek. Czy jest to zgodne z zasadami savoir-vivru?
Seks to nie tylko przyjemność, ale też ryzyko, gdy uprawia się go bez zabezpieczenia. Nie chcemy nikogo straszyć, wystarczy bowiem zawczasu pomyśleć nad środkami antykoncepcyjnymi, by ten pierwszy (i kolejny) raz nie zakończył się chorobą bądź niechcianą ciążą.
/ 07.07.2016 12:53
Coraz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy osoby, które prawie się nie znają, bo są na przykład znajomymi naszych przyjaciół, całują się na powitanie w policzek. Czy jest to zgodne z zasadami savoir-vivru?

Jakie ryzyko niesie za sobą seks?

Co należy w takim razie zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę przenoszoną drogą płciową? Podczas seksu warto używać prezerwatywy. Jest to szczególnie wskazane, w przypadku dopiero co poznanego partnera. Ważne jest, aby była ona dobrze dobrana pod względem rozmiarów, co zapobiegnie zsuwaniu się czy pęknięciu podczas stosunku.

Prezerwatywa uchroni nas przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, m.in przed budzącym grozę – AIDS. Jest to nieuleczalne schorzenie wywoływane przez wirusa HIV. Inne wirusy, które mogą być powstrzymane przez prezerwatywę to: HSV – wirus odpowiedzialny za opryszczkę, HBV – wirus powodujący zapalenie wątroby typu B, HPV – wirus, który odpowiada za pojawianie się brodawek genitalnych (tzw. kłykcin), MCV – wirus powodujący chorobę nazywaną mięczakiem zakaźnym. Należy sobie uświadomić, że prezerwatywa jest w stanie zabezpieczyć nas przed tak małymi strukturami DNA lub RNA, jakimi są wirusy, widzianymi jedynie w świetle mikroskopów elektronowych.

Polecamy: Jak opanować strach przed rozpoczęciem współżycia?

Do grona chorób wenerycznych zaliczają się również choroby bakteryjne z kiłą, rzeżączką i chlamydiozą na czele. Listę zagrożeń uzupełniają choroby pierwotniakowe (np. rzęsistkowica), grzybicze, a także choroby pasożytnicze (jak świerzb i wszawica łonowa).

Zabezpieczenie podczas stosunku

Nastolatki, bez względu na płeć, podczas swojego pierwsze stosunku seksualnego często wstydzą się zapytać swojego partnera o „zabezpieczenie”. Nie warto czuć się zażenowanym. Świadczy to raczej o dojrzałości, gdyż chodzi przede wszystkim o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Należy sobie uświadomić, że żadna metoda antykoncepcyjna, nawet prezerwatywa nie daje 100 procentowej pewności. Skutecznie zmniejsza ryzyko choroby, ale nie wyklucza możliwości zachorowania.

Z drugiej strony warto także pomyśleć o najprostszej profilaktyce. Istotne jest przestrzeganie higieny przez obojga partnerów. Czasami zwykłe mycie narządów płciowych mydłem może uchronić nas przed skutkami zakażenia np. krętkami kiły. Bezpieczny seks to seks z osobą, którą się dobrze poznało i której się zaufało. Czynniki te stanowią niezmiernie ważny punkt zdrowotnej profilaktyki. Gdy kontakty seksualne nie odbywają się z przypadkowymi partnerami, ryzyko zakażenia jakąkolwiek chorobą jest mniejsze.

Czytaj też: Kiedy rozpocząć współżycie seksualne?

Pamiętajmy, że przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uniknąć potencjalnych zagrożeń, jakie czasami niesie ze sobą kontakt seksualny.

Redakcja poleca

REKLAMA