Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Skąd się bierze pedofilia?

U podstaw rozwoju pedofilii może leżeć wiele zaburzeń. Między innymi są to zaburzenia związane z budową mózgu. Czy urazy mózgu mogą wpłynąć na powstanie pedofilii? Jak wskaźnik IQ wpływa na powstanie zaburzonego pociągu seksualnego?

Najczęstsze przyczyny udaru mózgu to nadciśnienie tętnicze i miażdżyca tętnic./ fot. Fotolia

Pedofilia może wynikać zarówno z zaburzeń o charakterze neurorozwojowym, jak i pourazowym/ fot. Fotolia

Znaki zapytania

Etiologia pedofilii wciąż pozostaje niejasna. Najwięcej zwolenników zyskał pogląd, że pedofilia charakteryzuje się etiologią wieloczynnikową, a przyczyn pedofilii naukowcy doszukują się zarówno na podstawie wyników badań neuroradiologicznych, neurochemicznych, jak i z zakresu psychologii klinicznej. Stwierdzane zmiany dotyczą niższej inteligencji, gorszego funkcjonowania poznawczego, odmienności neuroendokrynologicznych oraz zmian morfologicznych.

Zmiany w mózgu

W badaniach neuroradiologicznych stwierdzono zmiany dotyczące głównie płata czołowego, ciemieniowego oraz móżdżku. W badaniu Schiffera i współpracowników wykonanym z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, które objęło 18 pedofilów (więźniów zakładu karnego o maksymalnym zakresie zabezpieczenia), po porównaniu z 24 osobami z grupy kontrolnej stwierdzono zmniejszenie objętości istoty szarej w okolicy czołowo-nadoczodołowej, wyspy, prążkowia oraz móżdżku. Kilka badań wskazuje także na patologię w zakresie płata ciemieniowego. Badania wykorzystujące tomografię komputerową wykazały odchylenia w grupie z rozpoznaniem pedofilii w porównaniu z grupą kontrolną. W badaniu Cohena i współpracowników z użyciem pozytronowej tomografii emisyjnej uwidoczniono także zmniejszenie poziomu metabolizmu glukozy w dolnej prawej części kory ciemieniowej (P = 04) oraz górnej brzusznej części zakrętu czołowego (P = 03) u pedofilów w porównaniu z grupą kontrolną.

Przeczytaj: Zachowania seksualne pedofilów wobec dzieci


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Mama na rynku pracy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter